समाचार

फौजदारी अभियोग लागेका सांसद ‘स्वतः निलम्बन’ सरह

काठमाण्डौ,२३ बैशाख
संघीय संसदको कुनै पनि सदस्य फौजदारी अभियोगमा पक्राउ परेमा र प्रचलित कानुन बमोजिम पुर्पपक्षको लागि थुनामा परेपछि मुद्दा किनारा नलागेसम्म सांसदको हैसियतमा कुनै काम कारवाहीमा सहभागी हुन नपाउने भएका छन् ।
फौजदारी अभियोगमा पक्राउ परे पनि सांसद पद निलम्बन नहुने भनेर प्रचार भइरहेका बेला प्रतिनिधिसभा नियमावली मस्यौदामा सांसदले उन्मुक्ति नपाउने उल्लेख छ । आइतबार शुरु भएको संसद बैठकमा नियमावली मस्यौदा समितिका सभापति कृष्णभक्त पोखरेलले पेश गरेको मस्यौदामा निलम्बन भन्ने शब्द प्रयोग नगरिए पनि बिगतकै जस्तो व्यवस्थानै कायम गरिएको छ । नेपाली कांग्रेस र मधेसवादी दलले सांसदलाई अभियोग लाग्दैमा निलम्बन गर्न नहुने अडान राखेकाले निलम्बन भन्ने शब्द प्रयोग नगरिएको समितिका एक सदस्यले बताए । संसदमा पेश भएको नियमावलीमा नैतिक पतन देखिने फौजदारी मुद्दामा अभियोगपत्र दायर पुर्पक्षका लागि थुनामा रहेकोको अवस्थामा सो अवधिभर अभियुक्त सांसदले तलब भत्ता र सांसदको हैसियतमा कुनै गतिबिधि गर्न नपाउने प्रष्ट उल्लेख छ । त्यस्तो अभियोग लागेका सांसदले संसद बैठकमा भाग लिनै नपाउने भएपछि निलम्बनै मानिने संयोजक पोखरेलले बताए ।
मस्यौदामा भनिएको छ ‘कुनै सदस्यलाई फौजदारी अभियोगमा पक्राउ गरिएको जानकारी प्राप्त भएमा त्यस्तो सदस्यलाई प्रहरी हिरासतमा रहेको अवस्थामा र प्रचलित कानुन बमोजिम तीन वर्ष वा सोभन्दा बढी कैदको सजाय हुने वा नैतिक पतन देखिने फौजदारी मुद्दामा अभियोगपत्र दायर भई निज पुर्पक्षको लागि थुनामा रहेकोमा त्यस्तो थुनामा रहेको अवधिभर निजलाई सदस्यको हैसियतले कुनै कार्य गर्न वा कुनै अधिकार वा उन्मुक्ति प्राप्त हुने छैन । त्यस्तो अवधिभर निजको पारिश्रमिक,सेवा र सुबिधा स्थगित हुनेछ ।
फौजदारी अभियोग लागेपछि सांसद पद निलम्बन हुने कुरा नियमावली मस्यौदाकै दफा २४२ को उपदफा ४ ले पनि प्रष्ट पारेको छ । सो उपदफामा अदालतको अन्तिम फैसलाले कैदको सजाय हुने ठहर गरेमा सो यसअघिको अवधिभर त्यस्तो सदस्य स्वतः निलम्बन भएको मानिने उल्लेखछ ।फौजदारी अभियोग भन्नाले हत्या, अपहरण, बलात्कार, भ्रष्टाचारलगायतका अपराध बुझिन्छ । यसअघि यस्तै अभियोगमा सद्भावना पार्टीका सांसद सञ्जयकुमार साह निलम्बन भएका थिए । हाल राजपाबाट निर्वाचित कैलाली १ का सांसद रेशमलाल चौधरीमाथि हत्याको अभियोग छ । उनले सपथग्रहणनै नगरेकाले यो नियम आकषिर्त नहुने स्रोतले जनाएको छ ।

Related Articles

Back to top button
%d bloggers like this: